Untitled 1
  نقشه سايت | تماس با ما |
Search
خدمات مدیریت » خدمات اسناد ملی » مرمت اسناد

 
مرمت اسناد
 
یکی از بخشهای مدیریت منطقه مرکزی ( اصفهان ) بخش آزمایشگاه و مرمت اسناد است . اسناد به علل متعدد چون رطوبت ، نور ، دما ، آلودگیهای جوی ، موجودات زنده ( باکتری ها ، قارچ ، حشرات ، جوندگاه ) سوانح وبلایای گوناگون  ( زلزله ، سیل ، آتش سوزی )غفلت ها و بکارگیری شیوه های  نا مناسب بایگانی ، حفاظت ونگاهداری پیوسته این آثار را تهیه و در معرض تخریب و نابودی قرار داده است به همین سبب می بایست اقداماتی برای رفع آسیب های وارده انجام داد . برخی از اسناد انتقالی به آرشیو در حال تخریب و آسیب دیدگی هستند که به این بخش منتقل و پس از گذراندن مراحل آزمایشگاهی ( ضد عفونی ، اسیدزدایی، لکه زدایی ) مرمت و بازسازی می شوند و مجددا" به آرشیو برگردانده می شود. دارندگان اسناد و کتب قدیمی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با مراجعه به مدیریت اسنادو کتابخانه ملی اصفهان پس از تکمیل فرم قرارداد سفارش کار و واریز هزینه مرتبط نسبت به آسیب شناسی وآسیب زدایی آنها اقدام و پس از خاتمه عملیات مرمت آنها را دریافت و برماندگاری مجموعه ارزشمند خود بیافزایند.
 
فهرست خدمات قابل ارائه :
 
1-      ضد عفونی اسناد تک برگ
2-      تنظیف و گردگیری اسناد
3-      باز کردن مرمت قدیمی ( به شیوه شیمیایی و فیزیکی )
4-      لکه زدایی
5-      اسید زدایی
6-      استحکام بخشی
7-      باز سازی قسمتهای آسیب دیده سند
8-      تثبیت
9-      پرس
 
 
توصیه های حفاظتی در پیشگیری از آسیب دیدن اسناد کاغذی
 
1- چسب ها ، لکه زرد رنگی بر روی کاغذ ایجاد می کنند که پس از مدتی اسیدی شده و کاغذ تررد و شکننده می گردد. بنابراین : از قراردادن هر گونه چسب نواری و قطرهای برروی کاغذ جدا" خوداری گردد.
2- لکه ها براثر عوامل مختلف از جمله سهل انگاری افراد هنگام استفاده از اسناد ایجاد می گردد.
بنابراین :  برای احتزار از ایجاد لکه برروی کاغذ ، به هنگام کار بروی آن از استعمال دخانیات خوردن  و آشامیدن خود داری شود.
3- محل تا خوردگی و لبه های کاغذ با گذشت زمان  دسخوش فرسایش فیزیکی زودرس می شود بنابراین : مکتوبات کاغذی را در پوشه نگهداری کرده و حتی المقدور از تا کردن آن خودداری شود.
4- استفاده از الصاقات فلزی برروی کاغذ به مرور زمان آثار زنگ زدگی ایجاد می کند . بنابراین : تکه های جدا شده از کاغذ در پاکت نگهداری گردد. واز کاربردن کلیپس ، گیره فلزی ، سوزن ته گرد ومانند آن خوداری شود ودر مواردلزوم فقط از گیره پلاستیکی استفاده شود.
5- انتشار اشعه ماورای بنفش نقش موثری در فرسایش کاغذ ایفا می کند . بنابراین  : در محیط آرشیو و بایگانی از لامپهای فلور سنت باروکش مخصوص ضد uv استفاده شود.
6- دما و رطوبت نامناسب موجب فرسایش زود رس کاغذ می شود .   بنایراین :کاربرد هواسازی مطبوع وحسگرهای کنترل دما و رطوبت به منظور تثبیت و دمای 18 -22 درجه سانتی گراد در رطوبت 45% در محیط آرشیو وبایگانی ضروریست.
7- آب ، به بافت کاغذ و جوهر روی آن آسیب جدی می رساند . بنابراین : جایگاه آرشیو و بایگانی ، باید یه دواز هرگونه منیع رطوبت اعم از باغچه ها لوله های آب باشد ونیز از خیس کردن انگشت هنگام ورق زدن پرهیز گردد.
8- خاک گلداهای طبیعی زمینه رشد قارچها ، کپکها و حشرات آسیب رسان به کاغذ را فراهم می کند بنابراین : از قراردادن گلدان های طبیعی در محیط بایگانی و آرشیو خود داری شود.
9- روزنامه ها و کاغذهای باکیفیت پایین به سرعت اسیدی شده ، ترد و شکننده می شوند  بنابراین:  قبل   از انتخاب کاغذ در کیفیت آن دقت کافی به عمل آورید ، تا از فرسودگی سریع آن جلوگیری شود  واز قرار دادن اسناد و مدارک در مجاورت روزنامه یا کاغذ هایی که زود اسیدی می شوند خوداری نمائید.
Print  
کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است (يادداشت هاي حقوقي)
Register | Login